Przepisy.com

Ziemniaczana przystawka z kozim serem i szynką

Oglądałem sobie ostatnio odcinek polskiego masterczefa i tam zadaniem, które miało oddzielić amatorów od masterczefów było wymyślenie i przygotowanie dania z ziemniaków. Cóż, słabo to wyglądało: placki, placki, placki w wykonaniu 80% uczestników. Nie dość, że placki wyglądały tłusto, blado i grubo to świadczyły o braku inwencji twórczej polskich uczestników. A wystarczy lekko ruszyć głową.

ziemniaczana przystawka z kozim twarogiem is zynka szwardzwaldzką

Składniki na przystawkę dla 3 osób:

4 duże podłużne ziemniaki
100g szynki szwardzwaldzkiej w plastrach
100g koziego twarogu
świeże oregano
sól, pieprz, suszony tymianek
oliwa

Przygotowanie:

Przystawka tak prosta i banalna, że wystarczy odrobinę chęci, żeby pokazać ziemniaka od innej strony. Ziemniaki myjemy i kroimy na cienkie – ok pół centymetra – plastry wzdłuż. Rozkładamy je na blasze na papierze do pieczenia. Smarujemy oliwą, doprawiamy przyprawiamy i wstawiamy do piekarnika (150 stopni) na 30 minut. Po tym czasie wyjmujemy blachę; przewracamy ziemniaki na drugą stronę i ponownie smarujemy oliwą i przyprawiamy. Tym razem jednak wstawiamy już tylko na 10-15 minut.

Na suchej patelni smażymy na chrupko plastry szynki i odstawiamy. Jak już mamy upieczone ziemniaki i usmażoną szynkę to zaczynamy składać naszą przystawkę: Plaster ziemniaka smarujemy niewielką ilością koziego twarogu; na to pół plasterku szynki, kozi ser i plaster ziemniaka. Na to znowu twaróg, szynka, twaróg i przykrywamy trzecim plastrem ziemniaka. Całość smarujemy jeszcze kozim twarogiem. Takie gotowe ziemniaczane wieże wstawiamy ponownie do piekarnika ( górny poziom + górna grzałka ) na 5 minut w 180 stopniach. Wyjmujemy, jak ser na górze zacznie się spiekać, dodajemy gałązkę oregano i podajemy.

Z podanej ilości składników powinniśmy mieć 3 porcje po dwie wieże każda.

Wydruk przepisu
Ziemniaczana przystawka z kozim serem i szynką
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*