Przepisy.com

Zakwas na barszcz biały

Miesiąc z kawałkiem został do Wielkanocy pora zatem przedstawić Wam przepis na zakwas na barszcz biały. taki barszcz od zawsze był u mnie w domu podstawą ( obok białej kiełbasy ) wielkanocnego śniadania. W domu rodzinnym jednak i potem już na własnych śmieciach robiło się taki barszcz na gotowym, kupnym zakwasie. Nie był zły, ale brakowało mu tego czegoś. Powstał zatem plan robienia domowego zakwasu. Przeczytajcie przepis, nastawcie zakwas i sami przekonajcie się jakie to proste. W zasadzie nie da się tego zepsuć; a jak lubicie biały barszcz tak jak ja, to będziecie go robić nie tylko „od święta”

zakwas na barszcz biały

Składniki:

100g maki pszennej razowej (typ 1850)
600ml ciepłej przegotowanej  wody
3 liście laurowe
3 ziela angielskie
6 ziaren pieprzu
3 rozgniecione ząbki czosnku
szczypta majeranku

Przepis na zakwas na barszcz biały

Tak, jak wspomniałem przepis na zakwas jest mega prosty. Sam zakwas jest gotowy po 4-5 dniach a i potem może postać w lodówce kolejne kilkanaście dni. Powyższe składniki starczą na zakwas na barszcz dla 8-10 osób.

przepis na zakwas na bialy barszcz

Szukamy w spiżarce litrowego słoika. Wsypujemy mąkę, zalewamy wodą i dokładnie mieszamy. Dodajemy pozostałe składniki i jeszcze raz mieszamy. Słoki przykrywamy gazą ( albo kawałkiem pieluchy tetrowej ), łapiemy gumką i odstawiamy na szafkę w kuchni, czy na lodówkę. Następnego dnia możemy zakwas przemieszać, ponownie przykryć i odstawić na kolejne 3-4 dni. Po tym czasie możemy słoik zakręcić i wstawić do lodówki albo zakwas od razu wykorzystać na przygotowanie białego barszczu.

Polecam Wam już teraz nastawić własny, pierwszy zakwas na biały barszcz wg mojego przepisu i testować jeszcze przed Wielkanocą.

ps. za kilka dni wrzucę przepis na barszcz biały.

Wydruk przepisu
Zakwas na barszcz biały
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*