Przepisy.com

Waniliowa panna cotta z sosem czekoladowym

Panna cotta to przykład nazwy dania ( deseru ), który jest rozpoznawalny na całym świecie. Spolszczona nazwa – z włoskiego – gotowana śmietanka, sami przyznacie nie brzmi już tak dobrze 😉 Pewnie właśnie dlatego nikt w naszym kraju ( chyba ) nie wpadł na pomysł, aby podawać go pod inną nazwą. I bardzo dobrze, nawet jeżeli profesor Miodek miałby się gniewać ;). Poniższa panna cotta była przygotowana na walentynkowy deser, ale – uwaga dla męskiej części moich czytelników – możecie go przygotować na 8 marca.

waniliowa panna cota z sosem czekoladowymSkładniki:
(2 duże lub 4 małe porcje)

165 ml śmietanki kremówki 36%
165 ml mleka 3,2%
2 łyżeczki żelatyny
1 laska wanilii
50 g cukru
1 łyżka szampana

sos czekoladowy

75g  czekolady gorzkiej
75ml śmietanki kremówki 36%

do ozdoby:

listki mięty
truskawki
starta czekolada
laska wanilii

Przygotowanie:

Jeżeli planujecie przygotować deser na 8 marca, to macie dwie opcje: wieczór 7 marca albo nie iść do pracy, posprzątać w domu i rano 8 marca zrobić panna cottę. Podobnie kwestia ma się, jeżeli robilibyście ten deser z dowolnej innej okazji. Po prostu panna cotta musi mieć czasy, aby zastygnąć i się schłodzić. A posprzątanie w domu to dodatkowe bonusy 😉

W garnku gotujemy mleko ze śmietanką; dodajemy cukier i laskę wanilii. Gotujemy i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Dodajemy łyżkę szampana ( albo białego wina, albo nie musimy dodawać nic, jak nie mamy od ręką – otworzenie szampana to jednak bardzo dobry pomysł ) i podkręcamy ogień. Jak zacznie się gotować, zdejmujemy z ognia i dodajemy żelatynę namoczoną w niewielkiej ilości wody. Mieszamy i po rozpuszczeniu przelewamy do dwóch dużych kokilek lub 4 małych. Studzimy, przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki.

panna cotta

Po kilku godzinach (4-6) lub całej nocy nasz deser jest już zastygnięty i gotowy do wyjęcia i podania. Wyjmujemy go z lodówki, czekamy aż się lekko ogrzeje, żeby łatwo go wyjąć ( lub wstawiamy na kilka chwil do ciepłej wody ). W tym czasie w małym garnku podgrzewamy 75ml kremówki i zalewamy nią 75g pokruszonej gorzkiej czekolady. Po kilku chwilach mieszamy do całkowitego rozpuszczenia czekolady.

Maczamy w sosie umyte truskawki. resztę sosu rozprowadzamy na talerzykach; przekładamy na niego nasze panna-cotty. Ozdabiamy laską wanilii, miętą i startą czekoladą.

Ps. panna cotty z kokilek nie wyjmujemy paluchami, tylko odwracamy kokilki do góry nogami, delikatnie potrząsamy i powinny same wyskoczyć 😉

Wydruk przepisu
Waniliowa panna cotta z sosem czekoladowym
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*