Urodzinowy tort kajmakowy bez alkoholu
Obchodzenie urodzin dziecka to zawsze dylemat: kupić, czy zrobić tort – szczególnie, kiedy urodziny zbiegają się z jakimś ( w tym przypadku Wielkanocą ) innym świętem i maksymalnym obciążeniem obowiązkami. Większość tortów z cukierni ocieka alkoholem, ale i zrobienie tortu dla niewprawnej ręki czasem kończy się spaleniem biszkoptu lub przygotowaniem niezjadliwej masy. Mimo to polecam przygotowanie samodzielnie tego prostego i smacznego tortu. Tort wykonany przez moją szanowną małżonkę, z dużą pomocą mojej siostry i moimi dobrymi radami 😉
Składniki:
Biszkopt orzechowy
– 1,5 szklanka mielonych orzechów
– 1 szklanka mąki
– łyżeczka proszku do pieczenia
– 6 jajek
– 1 szklanka cukru
Poncz do nasączania biszkoptu:
– 3/4 szklanki wody
– sok z cytryny
– cukier
Nadzienia:
– 2 puszki gotowego kremu kajmakowego (ewentualnie mleko skondensowane gotowane 3h)
– śmietana kremówka 0,5l
– łyżeczka cukru
– łyżeczka cukru waniliowego
– ew śmietanfix do zagęszczenia
do dekoracji:
– biała czekolada
– prażone płatki migdałowe
Przygotowanie:
Ubijamy na sztywno białką z cukrem, dodajemy stopniowo żółtka dalej ubijając, dosypujemy mąkę wymieszaną z orzechami i proszkiem do pieczenia. Lekko mieszamy powstałą masę. Masę przykładamy do – wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą – tortownicy ( 22-24 cm średnicy ). Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około 45 minut. Po upieczeniu – żeby biszkopt nie opadł – nie wyjmujemy, a tylko wyłączamy piekarnik i zostawiamy biszkopt do przestygnięcia do temperatury pokojowej ( podglądając czy się nie przypiekł 😉 )
W między czasie szykujemy masę i bitą śmietanę ( śmietanę kremówkę ubijamy z cukrem i cukrem waniliowym aż będzie sztywna ).
Ostygnięty biszkopt kroimy na trzy równe płaskie części, przykładamy każdą z części na osobne talerze i nasączamy ponczem ( cukru do ponczu dodajemy tyle, żeby nam po prostu smakował – nie był ani za słodki, ani za kwaśny ). Najniższą warstwę układamy na talerzy/stojaku do tortu, smarujemy gotową masą kajmakową ( lub przygotowanym wcześniej mlekiem skondensowanym ); na to bitą śmietanę. Przykładamy druga częścią biszkoptu i ponownie smarujemy warstwę kremu i bitej śmietany. Nakładamy wierzchnią część biszkoptu.
Roztapiamy w kąpieli wodnej białą czekoladę, a płatki migdałowe prażymy na patelni na wolnym ogniu. Czekoladę mieszamy z resztką kremu kajmakowego i smarujemy nią górę i boki tortu. Całość posypujemy z wierzchu i z boków płatkami migdałów.
Gotowy tort odstawiamy w chłodne miejsce lub lodówkę ( w której nie ma wędlin, gotowanych jajek i innych „zapachowych elementów” )
Smacznego