Przepisy.com

Tarta potrójnie czekoladowa

OSTRZEŻENIE: oglądacie zdjęcie i czytacie przepis na własną odpowiedzialność. Ciasto jest przeokropnie uzależniające, przeokropnie kaloryczne i przeokropnie będzie się Wam odkładać w różnych miejscach. Możecie sobie też obiecywać, że po kawałeczku na dzień tylko ( plus tej tarty jest taki, że w lodówce wytrzyma z 3-4 dni bez problemu ), ale nie łudźcie się – jeszcze nikomu w lodówce tyle nie postało. Robienie tarty jest odrobinę czasochłonne, ale proste i nie może się nie udać. A zawsze w ostateczności można jeść łyżką każdą warstwę osobno.

Tarta potrójnie czekoladowaSkładniki:
(forma 22cm)

spód:
160g mąki
100g masła
25g kakao
40g cukru pudru
żółtko ( małe )
szczypta soli

biała warstwa:
200g białej czekolady
100ml kremówki (36%)
10g masła

ciemna warstwa:
225g czekolady ( pół na pół mleczna z gorzką )
150ml kremówki (36%)
30g masła

 

 

 

 

 

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy z kakao i solą do miski. W innym naczyniu palcami rozcieramy masło z cukrem, dodajemy żółtko i dalej ucieramy widelcem. Łączymy stopniowo dodając mąkę i wyrabiamy aż będzie miękkie, zwarte i jednolite. Zawijamy kule ciasta w folię spożywczą i dajemy do lodówki na godzinę. Po wyjęciu pozwalamy mu się trochę ogrzać w kuchennym cieple i rozwałkowujemy na placek o średnicy kilka cm większej niż forma do tarty. Formę natłuszczamy masłem i posypujemy kakao. Rozkładamy ciasto, wylepiamy brzegi i spód i nakłuwamy widelcem, przykrywamy papierem  do pieczenia, wysypujemy fasolki i do lodówki na 15 minut.

Pieczemy 15 minut w 180 stopniach, zdejmujemy papier i dopiekamy 5-7 minut już bez przykrycia. Schładzamy i wstawiamy do lodówki na jakąś godzinkę.

Po tym czasie w garnuszku podgrzewamy 100ml kremówki do zagotowania i zalewamy nią rozdrobioną w misce białą czekoladę. Po ok 30 sekundach zaczynamy powoli mieszać, jak czekolada się rozpuści dodajemy masło i znowu mieszamy do osiągnięcia jednolitej konsystencji. Całość wylewamy na spód tarty i wstawiamy do lodówki na godzinę. po tym czasie nasza biała warstwa powinna już być w miarę zwarta i zastygnięta.

Ponownie w garnuszku podgrzewamy do zagotowania kremówkę ( tym razem 200 ml ) i zalewamy nią posiekaną ciemną czekoladę. Odczekujemy chwil kilka i mieszamy a następnie dodajemy masło i dokładnie mieszamy. W przypadku kiedy masło nie chce się rozpuścić można miskę wstawić na kilka chwil na parę i mieszać. Masę wylewamy na ciasto i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. U nas najlepszej było po nocy. Wtedy spód staje się lekko miękki, a warstwy czekolady mają odpowiednią konsystencje do krojenia i nasz potrójnie czekoladowa tarta jest gotowa do spożycia.

 

P.S.1 możecie testować z proporcjami śmietany do czekolady. ale im mniej kremówki tym masa będzie bardziej stabilna szczególnie jak ma trochę postać w cieplejszych warunkach poza lodówką

P.S.2 jeżeli trudno się wam rozpuszcza czekolada to użyjcie trzepaczek w mikserze i/lub dodatkowo postawcie naczynie ( metalowe ) z masą na ciepłym palniku

P.S.3 na wylaną masę z białej czekolady możecie porozkładać zamrożone małe maliny, które potem zostaną przykryte ciemną czekoladą i ciasto będzie z pyszną niespodzianką

 

Wydruk przepisu
Tarta potrójnie czekoladowa
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*