Przepisy.com

Przepis na piernik staropolski

Zima się kończy, Wielkanoc zbliża dużymi krokami, a mi się odbiło Bożym Narodzeniem. To pewnie przez ten nagły ( i mam nadzieję ostateczny ) atak zimy. Zasypało nas w tej naszej wiosce tak, że ledwo się udało wyjechać. Właśnie na takie dni warto mieć czasem coś zamrożonego, a że mieliśmy ochotę na słodkie, to z szuflady wyjechał zamrożony duży kawałek świątecznego piernika. Ten piernik staropolski robimy już od kilku lat, a sam przepis znalazł się gdzieś na – wspominanej już zapewne – grupie UPG na portalu GoldenLine. Piernik łatwy i smaczny, ale wymaga długie leżakowania, więc ustawcie sobie przypominanie gdzieś na początek grudnia, żeby zrobić go na następne Boże Narodzenie.

sprawdzony przepis na prawdziwy piernik

Składniki:

500g miodu
2 szklanki cukru
250g smalcu
1kg mąki pszennej
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki mleka
2 torebki przypraw korzennych do piernika
1/2 łyżeczki soli
masa orzechowa
dżem
200g czekolady
30ml kremówki

Przygotowanie:

Pracę nad piernikiem staropolskim powinniśmy zacząć minimum trzy tygodnie przed Świętami ( lub inna datą, na którą się szykujemy z naszym ciastem ). Pomiędzy zagnieceniem ciasta i pieczeniem musi minąć bowiem 2 tygodnie, a po upieczeniu jeszcze kilka dnia piernik musi swoje odstać. Potrzebujemy też: dużego garnka z grubym spodem, naczynia ( najlepiej kamionki ) do przechowywania masy oraz chłodnego pomieszczenia, w którym ciasto będzie leżakować.

Miód, cukier i smalec podgrzewamy w dużym garnku aż zacznie się gotować. Musimy cały czas mieszać, aby się nie przypalił. Po wystudzeniu przesiewamy mąkę, dodajemy jajka oraz rozpuszczoną w mleku sodę. Na koniec jeszcze przyprawy i całość dokładnie mieszam i wyrabiamy na gładkie ciasto. Garnek ( kamionkę ) obsypujemy mąką i przekładamy nasza masę. Przykrywamy ścierką i odstawiamy w chłodne miejsce ( piwnica, ewentualnie strych lub lodówka ) – tylko żeby nam się – na tym strychu lub piwnicy myszy nie dobrały a przepis na piernik chowamy do szuflady 😉

Po 2 tygodniach ciasto dzielimy na trzy części i każdą wałkujemy, układamy na blachy (25×35 cm) i pieczemy max 30 minut w 210 stopniach. Po wyjęciu układamy na dużej drewnianej desce lub stolnicy: dolny blat ciasta, na nią dżem; potem środkowy blat i masa orzechowa ( przepis jak do mazurka, ale z połowy porcji ) i na samą górę ostatnia warstwa piernika. Całość przykrywamy papierem do pieczenia i na górę kilka dużych, ciężkich książek, które spowodują, że po 3-4 dniach ciasto będzie równe, ściśnięte i odpowiednio sklejone.

Po tym czasie kroimy nasz piernik staropolski wzdłuż na dwa długie prostokąty i oblewamy czekoladą rozpuszczoną w niewielkiej ilości kremówki.

My zazwyczaj w święta zjadamy jedną część; resztę dzielimy na mniejsze porcje; zamrażamy i zajadamy się po kilku tygodniach, czy nawet miesiącach. Poniższe zdjęcie obrazuje właśnie dzisiaj zajadanego piernika.

staropolski piernik po rozmrożeniu

Wydruk przepisu
Przepis na piernik staropolski
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*