Przepisy.com

Pyszny dżem malinowy bez pestek

To już chyba ostatni dzwonek w tym roku. Proszę zatem: A) wyjść do ogrodu i uzbierać 3 kilo malin; B) pojechać do przyjaciela i u niego w ogrodzie uzbierać 3kg malin lub C) udać się na pobliski targ i zakupić 3 kilo malin. Jeżeli mnie posłuchacie i zrobicie wszystko krok po kroku to nie pożałujecie. Z poniższego przepisu wychodzi bowiem fantastyczny dżem malinowy.

przepis na dżem malinowy bez pestek

Składniki na 4 słoiczki 300ml gotowego dżemu

3kg malin
0,8kg cukru – ilość cukru zależy od uznania i słodkości malin

Przygotowanie:

Skoro dziś piątek i nabędziecie malin ( drogą kupna lub zbieractwa ) to na poniedziałek będziecie mieli pyszny dżem. Aczkolwiek wcześniej też można podjadać 😉 Maliny jeżeli mamy swoje to po porostu przerzucamy do dużej miski/garnka i zasypujemy cukrem. Jeżeli źródło niepewne to lepiej je przebrać, przepłukać i osuszyć. Zasypane cukrem maliny muszą sobie postać dwie, trzy godzin; możemy je w tym czasie lekko kilkukrotnie przemieszać.

Następnie na ogniu stawiamy duży garnek z grubym dnem i wrzucamy maliny z cukrem i czekamy aż się zagotują. Potem zmniejszamy ogień do średniego, parę razy mieszamy i trzymamy na gazie godzinę. Wyłączamy kuchenkę, przykrywamy i odstawiamy na kolejny dzień. Drugiego i trzeciego dnia znowu wstawiamy garnek z malinami na 1 godzinę od zagrzania. Mieszamy żeby się nie przypalały, podjadamy, testujemy, wypluwamy pestki 😉

Przed ostatecznym smażeniem czwartek dnia musimy uzbroić się w sitko i bardzo małych dziurkach i cały dżem przecieramy tak, aby odrzucić wszystkie malinowe pestki – trochę nam to zajmie czasu i ręka trochę może boleć – ale uwierzcie mi na słowo, że WARTO !!

Po oddzieleniu „ziaren od plew” ostateczne smażenie. Dżem powinien już zacząć gęstnieć, ale może być jeszcze lekko płynny. Spokojnie zastygnie w słoikach. Słoiki sparzamy, dżem przelewamy, porządnie zakręcamy i pasteryzujemy

 

ps. po weekendzie napisze Wam na co poszły dwa słoiki tego cudownego dżemu z domowych malin

Wydruk przepisu
Pyszny dżem malinowy bez pestek
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*