Przepisy.com

Przepis na uroczystą kolację

Tym razem wyjątkowo bez szczegółów składnikowych i przepisowych. Pozwoliłem sobie na krótką notkę na temat przygotowania uroczystej kolacji dla dwojga. Okazją ku temu było 10-cio lecie ślubu. Ale taka kolacja ( z tym, czy innym zestawem dań ) może być podstawą udanego, domowego świętowania dowolnej okazji: urodzin, imienin, innej rocznicy etc.@@WIECEJ@@

uroczysta kolacjaPodstawą udanego wieczoru musi być odpowiednie menu składające się z przystawki, dania głównego, deseru i odpowiednio dobranego alkoholu. Inną ważną rzeczą jest wcześniejsze przygotowanie i odpowiednie rozplanowanie działań kuchennych tak, aby nie tracić wieczoru na stanie w kuchni.

Przechodząc do konkretów: W naszym rocznicowym menu znalazła się:

1. deska serów podawana z orzechami, winogronami, oliwkami i upieczoną w domu ciabattą
2. Dwie pizze: z salami oraz z prosciutto
3. cannoli sycylijskie

Do tego czerwone półwytrawne wino i szampan

Przygotowania rozpoczęły się od listy zakupów i wycieczki pos wszystkie składniki. Jeżeli mamy pewność co do zaopatrzenia, zakupy robimy w jednym sklepie, z listą w około 1h maksymalnie. Najlepiej dzień wcześniej. Również w dzień poprzedzający smażymy rurki do cannoli ( tutaj jest pewien problem bo ciasto należy nawinąć na odpowiednie rurki – polecane są z blachy, ale ja skorzystałem z rurek bambusowych ). Usmażone rurki odkładamy po wystygnięciu i następnego dnia nadziewamy schłodzonym ( zmrożonym – jeżeli konsystencja będzie zbyt rzadka) kremem.

Jeszcze przed rozpoczęciem kolacji możemy wyrobić ciasto na pizze i po wyrośnięciu podzielić na kulki i włożyć do lodówki. Wyjąć tuż przed pieczeniem, rozgnieść na okrągłe placki, nałożyć składniki i piec ok. 10 minut. Jeśli o pizzy mowa, to również dzień wcześniej możemy przygotować sos z pomidorów, chilli, czosnku i bazylii.

Jako ostatni wysiłek mamy upieczenie ciabatty, którą zostawiamy na koniec, aby podając do serów byłą świeża, chrupiąca ( wręcz ciepła ). Upieczona ciabatta to w zasadzie koniec brudzenia siebie i kuchni. Pozostaje nam tylko podać sery, wino. Następnie upiec pizze. A na koniec z szampanem podać wyjęte z lodówki, nadziane canolli.

Wszystkie przepisy na ciabattę, pizze, cannoli znajdziecie już niebawem.

Wydruk przepisu
Przepis na uroczystą kolację
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*