Przepisy.com

Przepis na suszone pomidory

Rzutem na taśmę wrzucam przepis na suszone pomidory. Sezon się kończy, pomidory zaczynają drożeć na straganach i spadać z krzaków ale jest jeszcze szansa zamknąć trochę lata w słoikach.

suszenie pomidorów

Składniki:

kilka kg pomidorów podłużnych ( lima, san marzano etc )
czosnek
sól
pieprz
oliwa
ocet balsamiczny

Opcja w zalewie:
do zalewy: oliwa, biały ocet winny, suszone oregano i bazylia

Przepis na suszone pomidory:

Suszenie pomidorów jest proste ale długotrwałe niestety. Odpowiedni stopień wysuszenia ( suche, ale nie twarde tylko sprężyste lekko jeszcze ) sprawi, że się nie zepsują ale tez nie połamiemy na nich zębów. Po zakupie lub zerwaniu pomidorów musimy umyć, osuszyć i pokroić wzdłuż na połówki. Na piekarnikowym ruszcie kładziemy papier do pieczenia i rozkładamy ściśle połówki pomidorów ( u nas san marzano ). Smarujemy je delikatnie oliwą oraz skrapiamy octem balsamicznym. Doprawiamy porządnie solą oraz odrobinę pieprzem. Między pomidory kładziemy cząstki czosnku.

przepis na suszone pomidory

Wstawiamy do piekarnika i suszymy w 80-90 stopniach przy uchylonych drzwiczki z termoobiegiem około 8-10 godzin aż będą suche ale nie twarde. Wyjmujemy i teraz od nas zależy jak będziemy je przechowywać:

– mrozimy w woreczkach
– trzymamy luzem w pudełku ( słabsza trwałość )
– zalewamy w słoikach

W przypadku trzeciej opcji bierzmy 300ml słoiki ( jak na dżemy ). W słoikach układamy ściśle nasze pomidory, dodając po kilka kawałków wysuszonego czosnku, przyprawy i dodajemy łyżkę octu oraz zalewamy gorącą oliwą ( oliwa tak do 100 stopni maks ). Zakręcamy i odstawiamy do góry dnem na kilka godzin. Teraz już tylko przenosimy do spiżarki lub szafki i za tydzień już możemy zajadać nasze własnoręcznie przygotowane suszone pomidory;)

suszone pomidory

A na zdjęciach poniżej cały proces od kiełkowania do wysuszenia

pomidory suszone

 

pomidory do suszenia

 

suszenie pomidorów na słońcu

Wydruk przepisu
Przepis na suszone pomidory
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*