Przepisy.com

Przepis na kiszone ogórki

Jak już pojedliśmy surowych ogórków, zrobiliśmy małosolne a mamy prawdziwy wysyp tego warzywa to najwyższa pora wziąć się za robienie ogórków na zimę. W moim domu robiło się tylko najzwyklejsze ogórki kiszone. Warto pamiętać, że warunkiem udanego kiszenia – oprócz trzymania się przepisu oraz świeżych i smacznych ogórków – jest też dobór niewyszczerbionych słoików oraz czystych zakrętek. Odrobina nieszczelności bowiem spowoduje, że ogórki pójdą do kosza.

Sprawdzony przepis na kiszone ogórkiSkładniki:

ogórki gruntowe
woda
sól
chrzan
koper
czosnek
liść wiśni, chrzanu lub czarnej porzeczki
ziele angielskie
biała gorczyca
przyprawa do ogórków kiszonych

 

Przygotowanie:

Krok po kroku: Słoiki i nakrętki myjemy, sparzamy wrzątkiem i wycieramy. Ogórki myjemy pod bieżącą wodą, suszymy i wkładamy ścisło do dużych słoików.
Gotujemy dużą ilość wody ( na litrowy słoik możemy przyjąć, że około 0,5 litra wody nam wejdzie minimum. Na każdy litr wody wsypujemy dwie płaskie łyżki soli. Mieszamy, aż sól się rozpuści.

Dla każdego słoika szykujemy zestaw: 2 małe ząbki czosnku, 2cm korzenia chrzanu, 1/2 główki kopru ( lekko podsuszonego ) i dwa krótkie kawałki łodygi kopru. Dodatkowo 5-6 ziaren gorczycy, 1 ziela angielskiego i opcjonalnie 1 liść czarnej porzeczki lub wiśni lub kawałek liścia chrzanu. Całość uzupełniamy łyżeczką gotowej przyprawy do ogórków.  ( opcjonalnie )

Takie zestaw wkładamy do słoików z ogórkami i zalewamy wodą z solą.

Wycieramy brzegi słoików i mocno zakręcamy. Odstawiamy i czekamy na zimę 😉

Wydruk przepisu
Przepis na kiszone ogórki
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*