Przepisy.com

Przepis na domowy dżem z czarnej porzeczki

Ten – robiony w mojej rodzinie od lat – dżem jest bardzo prosty w wykonaniu i trudno go zepsuć. Proporcje cukru do porzeczek są orientacyjne i zależą od stopnia słodkości owoców. Logicznie rzecz ujmując: im słodsze porzeczki, tym mniej cukru; dochodzi tez tutaj kwestia smaku i przeznaczenia dżemu. Czy ma być słodszy – jako smarowidło do bułek, czy bardziej kwaśny – jako warstwa np do ciast i ciastek.

Domowy dżem z czarnej porzeczkiSkładniki:

2,5 kg czarnych porzeczek
1,5 kg cukru
małe słoiki

 

 

 

 

 

Przygotowanie:

Jak wspomniałem na początku: proporcje cukru do owoców są orientacyjne. Zrywamy lub kupujemy owoce. Porzeczki płuczemy, pozbawiamy ogonków i wrzucamy do dużego gara ( najlepiej z grubym dnem ). Następnie rozgniatamy, żeby puściły sok.

Gotujemy około 15 minut i dopiero zasypujemy cukrem, mieszamy i zostawiamy na wolnym ogniu na kilka godzin, co jakiś czas lekko mieszając. Zestawiamy z ognia, czekamy aż wystygną i ponownie smażymy na wolnym ogniu, aż osiągną pożądaną konsystencję.

Słoiki sparzamy wrzątkiem, wycieramy i przekładamy dżem. Mocno zakręcamy i odstawiamy słoiki na ścierkę nakrętkami do dołu. Przykrywamy grubym ręcznikiem i czekamy, aż całkiem wystygną. Dopiero wtedy odstawiamy do piwnicy/spiżarki etc.

Smacznego.

Wydruk przepisu
Przepis na domowy dżem z czarnej porzeczki
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*