Przepisy.com

Przepis na domowe bagietki

Ludzie dużo narzekają na konkursy dla blogerów kulinarnych, a to, że liczą się głosy ludzi, a to, że nagrody kiepskie i inne takie. Noż kurde: czy naprawdę robicie to dla wygranych, dla nagród ? Nie gotujecie dla przyjemności dogodzenia sobie i innym, dla odkrycia nowych smaków etc ? Dla mnie dowolny konkurs, to okazja żeby zmobilizować się i spróbować zrobić czasem coś, czego wcześniej nie robiłem. Tak było i tym razem, kiedy wziąłem się „za bary” z bagietkami na kolejną odsłonę kanapek de Lux. Okazało się, że nie taki diabeł straszny; a smak, świeżość i odgłos chrupania boski.

szybki sprawdzony przepis na bagietki

Składniki:
(3 bagietki)

400g mąki pszennej
250ml ciepłej wody
7g opakowanie drożdży instant
łyżeczka soli
łyżeczka cukru
łyżka oliwy

+ mąka do podsypania

Przygotowanie:

Wszystko co suche wrzucamy do miski i mieszamy. Odpalamy robota z „hakami” albo ręcznie zaczynamy mieszać z dolewaną stopniowo, powoli ciepłą wodą. Jak się wymiesza – dodajemy oliwę i jeszcze chwile wyrabiamy. Ale krótko. robimy z tego kule i przekładamy do czystej, wysypanej mąką miski. Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę albo trochę dłużej – chyba ciastu nie zaszkodzi, ale mi się spieszyło 😉

Na stolnicy wyrośnięte ciasto dzielimy na 3 części, z każdej robimy kulkę i wałkujemy na prostokąt ( możemy im też przylać z pięści, żeby się odgazowały 😉 ). I teraz najważniejsze składanie: brzegi z krótszego końca lekko zawijamy do środka; potem tak samo z tymi z dłuższego – tylko, ze je już składamy do końca żeby na siebie zaszły i zlepiamy u góry.

Odwracamy „szwem” do stolnicy i rękami utaczamy wałek i rozciągamy trzymając rękami za oba końce. Tak robimy z każdym z 3 kawałków ciasta.

Na stolnice kładziemy dużą, czystą ścierkę; posypujemy mąką i kładziemy nasze bagietki, robiąc między nimi przegrody/falbanki ze ścierki. Przykrywamy drugą ścierką i odstawiamy do wyrośnięcia na kolejną godzinę.

Piekarnik nagrzewamy na 230 stopni. wkładamy blachę z papierem do pieczenia. Bagietki nacinamy ostrym nożem w kilku miejscach po skosie; przekładamy na blachę a do piekarnika wrzucamy szklankę kostek lodu. Pierwsze 10 minut pieczemy w 230 stopniach na dolnym poziomie, a potem kolejne 15-20 minut na średnim w 200-210 stopniach. Trzeba obserwować kolor 😉

domowa bagietka z rostbefem

Podajemy z czym, kto lubi. Franek jedną wciągnął jeszcze ciepłą z samym masłem. A my dogodziliśmy sobie świeżo pieczonym rostbefem i karmelizowaną czerwoną cebulką.

Wydruk przepisu
Przepis na domowe bagietki
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*