Przepisy.com

Przepis na bułki na maślance

Jak wpiszecie sobie w wyszukiwarce na moim blogu „bułki” to Wam kilka przepisów wyskoczy, ale… dzisiejszy jest póki co chyba najlepszy. A wszystko za sprawą maślanki, która mi została po robieniu masła. Wg zaleceń kolegi kupiłem śmietany kwaśnej 30% i w robocie zacząłem ją ubijać z solą aż się masło odłączyło od maślanki. Maślankę zlałem, a masło jeszcze powyrabiałem z zimną wodą do wypłukania resztek maślanki. Masło pyszne wyszło a maślanka słona została i od razu pomysł padł: bułki na maślance można by stestować. Testy wyszły nadspodziewanie smacznie zatem przepisem na bułki na maślance się dzielę od razu

bułki na maślance

Składniki: ( 12 bułeczek )

550g mąki pszennej typ650
200ml maślanki
20g drożdży świeżych
100ml letniej wody
pół łyżeczki cukru
łyżeczka soli
1 jajko
50ml oliwy
do posmarowania: kilka łyżek mleka
do posypania: sezam, mak, czarnuszka, czy pestki dyni
do pieczenia: kilka kostek lodu

Przepis na bułki na maślance:

Przepis na bułki pszenne na maślance jest banalnie prosty, nie ma za dużo wyrabiania, nie potrzeba robota żadnego a nie innego specjalistycznego sprzętu. Dwie ręce i piekarnik. Czas natomiast ( jak to w przypadku ciast drożdżowych ) jest trochę dłuższe: 3×5 minut wyrabiania + 3 godziny różnych faz rośnięcia + 30 minut w piekarniku i mamy pyszne bułki. Ale po kolei:

20 gram drożdży rozpuszczamy dokładnie w 100ml letniej wody z cukrem. Po 5 minutach dodajemy 100g mąki i całość dokładnie mieszamy. Przykrywamy i odstawiamy do rośnięcia na godzinę. Pierwszy etap skończony.

W jednej misce mieszamy maślankę z oliwą i jajkiem; do drugiej dużej przesiewamy mąkę z solą. Maślankę z oliwą i jajkiem przelewamy do naszego napuchniętego zaczynu i porządnie mieszamy. Wlewamy całość do miski z mąką i wyrabiamy na gładką, lekko kleistą kulę. Zajmie to jakieś 5 minut, starajmy się nie dosypywać dodatkowej mąki bo z bułek będą gnioty. Czasem trzeba bo jajko jajku nierówne,  maślanka – maślance a i mąki bywają różne. Wyrobione ciasto lekko spłaszczamy, przykrywamy w misce i odstawiamy do kolejnego rośnięcia na godzinę. Etap drugi skończony.

Etap trzeci. Ciasto nam ładnie wyrosło wyrzucamy na czysty blat albo stolnice; dzielimy na 12 części ) i z każdej utaczamy kulkę. Blachę do pieczenia wykładamy papierem i układamy bułki, lekko je spłaszczamy, przykrywamy ścierką i odstawiamy do ostatecznego rośnięcia na godzinę. I jesteśmy już po trzecim etapie 🙂

Pod koniec tej ostatniej godziny nagrzewamy piekarnik do 190 stopni ( grzałka góra-dół) a bułki smarujemy mlekiem i posypujemy dowolnymi ziarnami: najładniej wyglądają z sezamem, ale najlepiej smakują z dynią 😉 Do piekarnika wrzucamy kostki lodu żeby nam się zrobiło trochę pary i wstawiamy po minucie na dolny poziom blachę z bułkami. Po około 30 minutach wyjmujemy blachę z lekko złocącymi się, pachnącymi bułkami. Trzeba je teraz zdjąć z blachy i ostudzić na jakiejś kratce. Przepis na bułki może opisowo długi ale przyznacie, że prosty a bułki wspaniałe i świeże również na drugi dzień.

przepis na bułki na maślance

Wydruk przepisu
Przepis na bułki na maślance
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*