Przepisy.com

Pierogi z ciasta maślankowego z nadzienniem z cukinii

Tyle razy zabierałem się za robienie pierogów, że ciężko to zliczyć. Efekty były różne. A to ciasto za twarde, a to klejenie wychodziło beznadziejnie. Nie ma co ukrywać, że i tym razem kształt pierogów jest daleki od idealnego, ale przynajmniej widać, że lepione ręcznie. Ciasto natomiast jest idealne, szczególnie do późniejszego podsmażania.

ciasto pierogowe na maślanceSkładniki:
ciasto:
500g mąki pszennej typ 500
500ml maślanki
łyżeczka soli
Farsz:
400g cukinii
200g szynki
2 cebule
200g bryndzy
pieprz biały
masło, oliwa

Przygotowanie:

Najpierw zabieramy się za farsz i robimy go jak w przypadku <piwne naleśniki z cukinią>, czyli: smażymy na maśle cebule, dodajemy pokrojoną w słupki cukinie. Smażymy, dodajemy pokrojoną szynkę i smażymy dalej. Po usmażenie mieszamy dokładnie z bryndzą, doprawiamy solą i białym pieprzem. Odstawiamy do lodówki.

Teraz ciasto: przesiewamy mąkę do miski, dosypujemy łyżeczkę soli i stopniowo wlewamy maślankę ciągle mieszając/wyrabiając ciasto. Tutaj niestety musicie zdać się na wyczucie: czasem wystarczy raptem 400ml maślanki, czasem trzeba dosypać mąki. Ciasto ma być delikatne i miękkie, ale nie może się kleić do rąk.

Z wyrobionego ciasta formujemy gruby walec, wrzucamy do foliowego worka i wkładamy na 1/2h do lodówki. Wyjmujemy, dzielimy na mniejsze części, wałkujemy na cienkie placki i wycinamy z ciasta kółka. Na każde kółko nakładamy łyżeczkę farszu, składamy i lepimy pierogi.

Pierogi wrzucamy na osolony wrzątek z odrobiną oleju. Gotujemy każdą porcję 2 minuty od wypłynięcia. Ugotowane pierogi układamy na talerzach, polewamy delikatnie oliwą żeby się nie zlepiły.

Po ostygnięciu smażymy na mocno rozgrzanej oliwie z masłem po kilka minut z każdej strony. Podajemy

Smacznego.

Wydruk przepisu
Pierogi z ciasta maślankowego z nadzienniem z cukinii
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*