Przepisy.com

Nalewka z rokitnika

Kolejny przepis i kolejne zastosowanie rokitnika. Ten cudowny owoc sprawdza się nie tylko w dżemach ale i ( a może nawet bardziej ) w nalewkach. Nalewka kiedy swoje już odstoi ( około 10 miesięcy ) nabiera pięknego koloru, smaku i aromatu. Jak w przypadku wielu innych nalewek przepis na nalewkę z rokitnika jest łatwy, a czynnikiem decydującym o smaku i jakości jest czas. Jeżeli wiec macie dostęp do owoców rokitnika polecam na jesieni nastawić taką właśnie nalewkę.

nalewka z rokitnika

Składniki:

2 kg rokitnika,
2 kg cukru
3 litry alkoholu 80% ( spirytus z wódką lub z wodą )

Przygotowanie:

Owoce oczyszczamy, płuczemy i odsączamy. Wrzucamy do dużego słoja/wiadra lub gąsiora i zalewamy alkoholem i zasypujemy kilogramem cukru. Przykrywamy/zatykamy i odstawiamy na 3 miesiące.

Po 3 miesiącach zlewamy sok do osobnego naczynia, zatykamy i odstawiamy; a owoce zasypujemy drugim kilogramem cukru i odstawiamy na kolejny miesiąc. Co kilka dni wstrząsamy aż cukier się rozpuści.

przepis na nalewka z rokitnika

W następnym etapie zlewamy sok z owoców i łączymy z wcześniej odstawiona nalewką. Mieszamy i zostawiamy na 2 dni – muszą się dobrze połączyć ze sobą. Gotową nalewką przelewamy do butelek i chowamy do piwnicy lub w inne chłodne miejsce na 6 miesięcy.

Dzięki temu w okolicach sierpnia/września mamy pyszną bursztynową w kolorze i lekko cytrusową w smaku nalewkę z rokitnika.

Wydruk przepisu
Nalewka z rokitnika
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*