Przepisy.com

Kotlet schabowy przepis idealny

Zbierałem się bardzo długo, żeby zacząć uzupełniać bloga o pewne klasyczne potrawy z moim idealnym przepisem. Na pierwszy ogień poszedł kotlet schabowy. Przepis na idealnego schabowego wcale nie jest takie prosty. Znaczy tekst i opis przepisu jak najbardziej, ale już wyczucie to co innego 😉 Zapraszam Was zatem do zrobienia kotleta schabowego według mojego przepisu.

kotlet schabowy

Składniki:

3 plastry ( 2cm grubości ) świeżego schabu
1 jajko
2 łyżki mleka
mąka pszenna
bułka tarta
100g smalcu
sól, pieprz, cząber, wędzona papryka

Wykonanie:

Jak nietrudno się domyślić z powyższej porcji będziemy mieli 3 kotlety schabowe ( i na tyle mniej więcej starczy nam 1 jajko z mlekiem do panierki ). Nasz schab, który sobie wykroimy ze świeżo ubitej świnki, a w 99% przypadków kupimy w mięsnym ;)  oczyszczamy z błonek, które prawdopodobnie zostały na brzegach. Na dużej desce kładziemy folię spożywczą, na to kawałek schabu, na to znowu folię i rozbijamy bardzo cienko tłuczkiem. Dzięki patentowi z folią nie mamy uświnionej ( nomen omen ) całej kuchni, a mięso mimo cienkiemu rozbiciu nie rozrywam się przy biciu i zdejmowaniu.

Jak już mamy rozbite wszystkie trzy kotlety na schabowe to wycieramy je do sucha ręcznikami papierowymi; solimy, pieprzymy, doprawiamy cząbrem i wędzoną papryką. Z obu stron !! i wcieramy przyprawy w mięso.

W dużej głębokiej patelni roztapiamy na śrenio-wysokim ogniu 80 gram smalcu, A kotlety panierujemy w mące ( mąka ma dokładnie pokryć mięso, nadmiar strzepujemy ) -> rozmąconym jajku z mlekiem ( calutki schaboszczak ma być mokry od jajek, a przed położeniem go w bułkę musimy go trochę pionowo potrzymać nad talerzem z jakiem żeby nadmiar odciekł ) -> bułce tartej ( dokładnie dociskając suchą dłonią drobinki bułki równomiernie na całej powierzchni kotleta ). Dokładnie opanierowane kotlety schabowe odkładamy na suchą deskę i czekamy, aż tłuszcze się odpowiednio nagrzeje. Jak będzie za chłodny to kotlety nasiąkną tłuszczem i będą be; jak będzie za gorąco to się spalą i będą śmierdzieć, wiec tez będą be. Żeby były cacy musimy mieć tłuszcz odpowiednio nagrzany. Sprawdzamy to wrzucając szczyptę bułki tartej – jak w sekundę zaskwierczy i wypłynie to jest OK.

Kotlety smażymy po 1 sztuce ( bo takie duże nam powinny wyjść z takich grubych plastrów ) po 2 minuty z każdej strony, a potem jeszcze po minucie. usmażonego kotleta zdejmujemy i odkładamy na talerz. Dorzucamy 10g czystego smalcu i smażymy kolejnego kotleta. Po usmażeniu znowu 10g smalcu i ostatni kotlet schabowy ląduje na patelni.

przepis na kotleta schabowego

I taki to mój przepis na schabowego. ja to go lubię często jeść bez dodatków. Ale i młodymi ziemniakami i kapustą ( na wczesne lato ), czy też zasmażanymi buraczkami i kasza gryczaną zimą – tez wyśmienicie pasuje

Wydruk przepisu
Kotlet schabowy przepis idealny
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*