Przepisy.com

Domowe lody kasztanowe

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła! My się zimy nie boimy, tylko lody robimy ;)  Jakoś nie do końca to wyszło ładnie zaśpiewane, ale lody kasztanowe wyszły super i tak sobie myślę, że następną porcję zrobię i podam razem z imbirowymi pierniczkami i będą do siebie idealnie pasować. Przepis na lody zaczerpnąłem z jednej z moich ulubionych książek: „Jajka” napisaną przez Michel-a Roux. Polecam i lody i książkę.

lody kasztanowe bez maszynki

Składniki:

50ml mleka 3%
150g słodkiego schłodzonego kremu kasztanowego
100g cukru
6 żółtek
100ml kremówki 36%

Przygotowanie:

W przepisie w książce wymagana jest maszynka do lodów, ale ja obyłem się bez niej i dało radę. Więc jak nie macie i tak możecie takie lody sobie ukręcić. Co do słodkiego kremu z kasztanów, to dostałem go od siostry i kupiony we Francji, ale w polskich sklepach też da się kupić i kosztuje 15-20 pln za 500g puszkę.

A teraz już przepis. Na początek mleko i 2/3 cukru i krem z kasztanów musimy zagotować. W tym czasie w metalowej misce ucieramy żółtka z pozostałym cukrem na gładki jasny krem, który zalewamy gorącym płynem z garnka. Dalej ucieramy mikserem z trzepaczkami. Przelewamy z powrotem do garnka i chwilę gotujemy na wolnym ogniu. Dosłownie 3-4 minuty. Mieszamy drewnianą łyżką żeby się nie przypaliło.

Do dużej miski wrzucamy kostki lodu, na to wstawiamy mniejsza metalową miskę i tam wlewamy naszą masę. Czekamy aż całkiem ostygnie ( kilka razy warto przemieszać żeby nie zrobił się kożuch na górze )  i zaczynamy miksować i dolewamy stopniowo kremówkę. I tak około 10-15 minut. Miskę z lodami wstawiamy do zamrażarki i 3 razy co 30 minut wyjmujemy i mieszamy mikserem po minucie. Po 2-3 godzinach lody są gładkie, zamrożone i gotowe. Smacznego

Wydruk przepisu
Domowe lody kasztanowe
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*