Przepisy.com

Deser Mont Blanc z kremem kasztanowym

Tak się zbierałem do tego deseru i zbierałem i zebrać nie mogłem. Kasztany i krem leżały w lodówce od świąt, ale za dużo świątecznego ciasta ciągle było do zutylizowania, że na inne słodkie nie było miejsca, czasu i ochoty. Na szczęście wreszcie się ogarnąłem i żałuje, że tak późno. Deser przepyszny, słodki, a roboty wcale nie ma dużo. Krem kasztanowy też da się kupić u nas; nie trzeba mieć rodziny we Francji ( dzięki siostra ). Jeszcze tylko info, skąd nazwa i pochodzenie: Deser Mont Blanc ( Monte Bianco ) jak nietrudno się domyślić wywodzi swoją nazwę od znanej wszystkim góry, a o jego wymyślenie i rozpropagowanie kłócą się od wieków Włosi i Francuzi

deser mont blancSkładniki:

4 białka
125g cukru pudru
125g cukru

200ml śmietany kremówki
2 łyżki mascarpone
łyżka cukru pudru
1/2 łyżeczki aromatu waniliowego

krem kasztanowy 250g
plus opcja:

kandyzowane kasztany
lub
wiórki z czekolady

cukier puder do posypania

 

 

 

Przygotowanie:

Najpierw musimy zabrać się za bezy: Białka ubijamy w misce aż będą trochę ubite; dodajemy po trochę cukier i dalej ubijamy, aż będą całkowicie sztywne i po odwróceniu miski nie kapnie ani kropelka. Dodajemy cukier puder przez sitko ( żeby nam się nie porobiły grudki ) i całość delikatnie mieszamy.

Połowę masy nakładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia w formie płaskich kółek z delikatnym wgłębieniem w środku. Drugą połowę nakładamy szprycą tortową w formie małych kształtnych kopczyków. Blachy wkładamy do piekarnika nagrzanego do 110 stopni i pieczemy około 75-80 minut. po tym czasie wyłączamy grzanie, uchylamy lekko drzwiczki piekarnika i studzimy bezy w środku do całkowitego ostygnięcia.

Śmietanę ubijamy, dodajemy cukier puder, aromat waniliowy i mascarpone. Delikatnie mieszamy i wkładamy do lodówki. Krem kasztanowy również musi być schłodzony.

A teraz układanie: Na płaską bezę kładziemy posiekanego kandyzowanego kasztana lub kilka wiórek czekoladowych, na to wyciskamy krem z kasztanów; układamy małą bezę i na wierzch oraz boki wyciskamy szprycą bitą śmietanę. Całość wieńczy kasztan lub wiórki na czubku i delikatne oprószenie cukrem pudrem.

mount blanc z kremem kasztanowym

Możemy sobie też sprawę ułatwić i deser przygotować w szklanych naczyniach ( kieliszki, salaterki ): na spód pokruszona beza; krem kasztanowy, kasztan, beza, bita śmietana i dekoracja na wierzchu

Smacznego.

Wydruk przepisu
Deser Mont Blanc z kremem kasztanowym
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*