Przepisy.com

Chrupiące pszenne bułki

Szukałem kolejnego przepisu na domowe, chrupkie pieczywo. Planowałem bagietki, żeby od czasu do czasu wykorzystać specjalną blaszkę do bagietek, którą dostałem od siostry – ale suma summarum stanęło na prostych pszennych bułeczkach z ciasta na bagietki właśnie. Przy okazji nauczyłem się dzięki filmikowi wyrabiać mokre ciasto drożdżowe do pieczywa. Ale po kolei …

bułki pszenne

Składniki na 10 bułek

500g mąki pszennej chlebowej 650
350ml wody ( około 30 st ciepła )
7g drożdży
10g soli

Przepis na chrupiące pszenne bułki

Przepis jest krótki i prosty ale czas na przygotowanie trochę dłuższy. Idealny zatem moment na pieczenie tych chrupiących bułek to weekend, urlop albo chorobowe ;). Drożdże rozcieramy z mąką; dodajemy sól i wlewamy letnią wodę. Mieszamy delikatnie, przykrywamy i odstawiamy na 30 minut.

Wyrzucamy ciasto z miski na czysty, gładki blat lub stolnicę i wyrabiamy poprzez zbieranie od spodu, naciąganie, podnoszenie, obrócenie i rzucanie na stół, rozciąganie, obrócenie. I tak 15-20 razy ;)  Bez podsypywania mąką, bez niczego. czysty blat i zacznie obserwować jak ciasto przestaje się kleić. Jak już będzie mniej lepiące to zeskrobcie z rąk to co na nich zostało, umyjcie. Przetrzyjcie znowu blat i czystymi rękami zróbcie jeszcze kilka rozciągnięć.

Mój opis jest trochę koślawy, ale poniższy filmik pokaże Wam o co chodzi: ( na filmiku jest inne ciasto, ale chodzi o sposób wyrabiania )

http://www.gourmet.com/magazine/video/2008/03/bertinet_sweetdough

Jak wyrobicie już ciasto to wysypcie trochę mąki. Z ciasta zróbcie placek i uklepcie go na mące. Zawińcie do środka brzegi i uformujcie kulkę, którą umieśćcie w czystej misce. Przykryjcie i odstawcie na 3 godziny. Ale !!! Co godzinę kulkę delikatnie wyjmujecie, rozpłaszczacie i znowu zwijacie w kulkę i odstawiacie do rośnięcia.

Po 3 godzinach gotowe ciasto dzielicie na 10 równych części. Powinny ważyć po około 80g. Z każdej robicie mały wałek zawijać boki pod spód i utaczając lekko. Kładziecie na blachę. jak macie specjalna do bagietek to super, jak nie to zwykłą blachę musicie wyłożyć papierem do pieczenia. Przykrywacie i odstawiacie do rośnięcia na 90 minut.

 

przepis na bułki

Nagrzewacie piekarnik na maks ( 250 st.) . Na spód wkładacie blachę z litrem gorącej wody. Bułki nacinacie ostrym nożykiem lub żyletką i wstawiacie na poziom wyżej do piekarnika.

Po 10 minutach dajecie ujść trochę parze; po kolejnych 5 wyjmujecie blachę z woda całkiem, lekko zmniejszacie temperaturę i dopiekać już tylko dolną grzałką kolejne 10 minut

Bułki powinny wyjść puszyste i mocno chrupiące – a to dzięki parze właśnie 🙂

chrupiące pszenne bułeczki

ps. inspiracja: http://mojamalakuchnia.blogspot.com

 

 

Wydruk przepisu
Chrupiące pszenne bułki
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*