Przepisy.com

Cannoli sycylijskie

Podkusiło mnie, aby wypróbować przepis na włoski deser. Powiem tak: łatwo nie było, ale efekt zadowalający, jak na pierwsze wykonanie. Każdy kolejny raz powinien być łatwiejszy. Choćby dlatego, ze odejdzie kłopot z wymyśleniem, znalezieniem i przygotowanie rurek, na które cannoli będa zawinięte. Uprzedzając treść przepisu powiem, że zdecydowałem się na rurki z bambusa, które się całkiem dobrze sprawdziły, dużo lepiej niż dostępna w Polsce ricotta. Problem z ricottą był taki, ze cannoli w zasadzie zmieniły się w lody 😉

cannoli sycylijskieSkładniki:

400g mąki
75g smalcu
40g cukru
2 jajka
1 białko
szczypta soli
15g kakao gorzkie
60g Marsala wytrawne
60g octu winnego białego
rurki
olej arachidowy

 

Krem:

1 kg ricotty
600g cukru
szczypta cynamonu
szczypta wanilii
150g czekolady

Przygotowanie:

Mieszamy mąkę, cukier, sól i kakao. Dodajemy smalec, wyrabiamy porządnie. Dodajemy jajka. Wyrabiamy dalej, dodajemy marsale i ocet. Jeżeli ciasto jest za lepkie, dodajemy mąki. Robimy z ciasta kulę, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na 1-2 godziny.

Szykujemy w międzyczasie krem: mieszamy ricottę z cukrem, odstawiamy do lodówki na godzinę. łamiemy czekoladę na drobne kawałki i po godzinie dodajemy do kremu. I tutaj nam wyjdzie ( w zależności od stężenia ricotty, czy krem jest zwarty, czy musimy go trochę zamrozić.

Niezależenie od tego zabieramy się za smażenie rurek. Potrzebujemy co najmniej 8 rurek o średnicy około 8 cm – jak wspomniałem wyżej mogą być z bambusa lub z cienkiej blachy – ( ale tutaj tez jest dowolność, musimy po prostu pamiętać, żeby kręgi ciasta, które przygotujemy było o jakieś 2-3 cm większej średnicy niż rurka.

Rozwałkowujemy ciasto jak najcieniej ( jak na makaron ) i wycinamy koło o średnicy około 10 cm. Rurki smarujemy olejem, zawijamy na nich kołka z ciasta i smarujemy ciasto białkiem. Wrzucamy do głębokiego smażenia na rozgrzany olej. Rurki są gotowe jak są twardawe, ale nie czarne 😉

Wyjmujemy z oleju i ściągamy z rurek ( UWAGA: rurki są mega gorące ). Kiedy „ciastka” ostygną – nadziewamy kremem, posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego

Wydruk przepisu
Cannoli sycylijskie
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*