Przepisy.com

Bułki z ciasta na pizze

Jakiś czas temu modyfikowałem swój standardowy przepis na ciasto do pizzy i jestem z niego coraz bardziej zadowolony. Poprzedni ( pierwszy historyczny wpis na moim blog ) jest smaczny i cienki, ale z perspektywy czasu chyba jednak zbyt kruchy. Po kilku różnych podejściach doszedłem już do wprawy i średnio 3 pizz w tygodniu. Ale o pizzy niebawem, a dziś z podanych składników – identycznych,  jak do pizzowego spodu – przepis na bułki

bułki z ciasta na pizze

Składniki:
( 10 dużych bułek )

300g mąka pszenna
75g mąka żytnia chlebowa
75g mąka orkiszowa chlebowa
300ml ciepłej wody
7g drożdży instant
łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli
łyżka oliwy
łyżka oregano
łyżeczka wędzonej papryki

Przygotowanie:

Przepis i sam proces jest bardzo prosty, wymaga jedynie odpowiedniego wyczucia w rękach, które sprawi, że ciasto będzie idealne. Kwestia wprawy i ćwiczeń, a dodatkowym plusem częstego wyrabiania ciasta jest poprawa zdolności manualnych rąk i czucia w palcach, które może nam się przydać w innych sferach życia 😉

Drożdże i cukier dokładnie rozpuszczamy w wodzie i odstawiamy na 5-7 minut do ciepłego miejsca ( okolice kaloryfera, kominka, nasłoneczniony parapet, szuflada grzewcza, czy też piekarnik 50st ). Do dużej miski przesiewamy przez sito 200g maki pszennej oraz obie mąki chlebowe, dodajemy sól. Robimy w środku wgłębienie, w które wlewamy rozpuszczone drożdże. Ciasto mieszamy początkowo widelcem; dodajemy oregano, paprykę oraz oliwę i mieszamy. Stopniowo zaczynamy dodawać pozostałą ilość mąki i zagniatamy ciasto rękami. Podane łączne 300g mąki pszennej jest orientacyjne i zależy od mąki, temperatury drożdży i wielu innych czynników. Nie bójcie się i dodawajcie stopniowo mąkę, aż ciasto będzie się dało zagniatać i nie będzie się lepić do rąk prawie wcale. Zagniatajcie, rozciągajcie, zagniatajcie co jakiś czas posypując ręce mąką. Jak już zdecydujecie, ze ciasto jest ok – uformujcie kulę, miskę wysypcie mąką; na mąkę kulka ciasta i ponownie z góry odrobina maki. Przykrywamy ścierą i dajemy do wyrośnięcia ( w dowolne wyżej wymienione miejsce ) na 30-40 minut.

Wyrośnięte, pachnące ciasto dzielimy na 10 równych części, każda przez chwilę wyrabiamy i utaczamy kulki ręką na blacie. Układamy je na dużej desce i wkładamy na 15 minut do lodówki – jeszcze trochę podrosną. W tym czasie nagrzewamy piekarnik na maksa ( np 25 stopni ) razem z kamieniem do pieczenia lub blachą. Jeżeli mamy kamień do pieczenia to jest dobrze; jeżeli nie to musimy spody bułek obsypać mąką. Bułki lekko spłaszczamy, smarujemy wodą po wierzchu. Do piekarnika wrzucamy na spód kilka kostek lodu i wstawiamy kamień ( lub blachę ) z bułkami. Pieczemy około 12-15 minut.

Pod koniec – jak bułki zaczną się zbytnio złocić z wierzchu możemy zmniejszyć temperaturę i jeszcze podpiec 3-4 minuty. Bułki po wyjęciu wykładamy na kratkę ( ruszt ) żeby miały przewiew i ostygły. A co na nie położyć po rozkrojeniu to już sami sobie wybierzcie.

Wydruk przepisu
Bułki z ciasta na pizze
Porcje
Porcje
Dodaj komentarz
*
*
*