Przepis na dżem z czereśni

Mój ulubiony czas się zaczyna. Sezon owocowo przetworowy w pełni. Najpierw poszły truskawki ( przepis na dżem proszę sobie odszukać na blogu ) a teraz czereśnie. Co prawda jeszcze nie z własnego ogródka bo drzewka małe, ale od zaprzyjaźnionego gospodarza. Smażone czereśnie, czy też dżem z czereśni – jak zwał tak zwał ale smak bosski. Czysty bez udziwnień i dodatków hipstersko czaderskich. żadnego tam łamania ogonem wołowym, mniszkiem, czy baziami, Zwykły babciny przepis na dżem z czereśni

przepis na dżem z czereśni

Składniki na 4 słoiczki dżemu czereśniowego:

  • 2,5 kg dojrzałych czereśni
  • 250g cukru
  • łyżeczka soku z cytryny

Przepis na dżem z czereśni:

Przepis na dżem z czereśni tak prosty, ze prościej się nie da. Chociaż w sumie się da: można by spróbować bez cukru i soku z cytryny 😉 Ale..: Czereśnie trzeba najpierw umyć, przebrać i wydrylować – i to jest najgorsza robota. Można robić to na ogrodzie albo w kuchni, ale wtedy kolejne kilkadziesiąt minut zejdzie na mycie podłogi, ścian, siebie etc.

Wydrylowane czereśnie przerzucamy do porządnego garnka, dodajemy cukier i sok z cytryny. Mieszamy i smażymy na średnim ogniu godzinę. w pierwszym etapie nie trzeba za dużo nawet mieszać. Po godzinie zestawiamy z ognia i dajemy wystygnąć. Jak już będzie chłodniejsze to znowu wstawiamy na godzinę do smażenia i teraz już trzeba kilka razy zamieszać bo może się od spodu przypalać.

Po tej drugiej godzinie smak i konsystencja powinna być ok, ale jeżeli wyda się Wam Wasz dżemy zbyt rzadki to jeszcze możecie smażyć dalej. Gorące czereśnie i przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odstawiamy na ścierkę do góry dnem. Następnego dnia można znieść już sobie do spiżarki/piwnicy.

Jak zostawiliście sobie odrobinę dżemu to w kolejnym odcinku przepis na pyszne i szybkie ciasto na żółtkach. do takiego dżemiku czereśniowego idealne.

Dodaj komentarz