Odkąd nabrałem wprawy w lepieniu pierogów i odkryłem sekrety idealnego ciasta, pierogi lepie często i eksperymentuję z farszem. Skoro dzięki uprzejmości pewnego znajomego mam zawsze w lodówce pecorino, to postanowiłem się zabawić w farsz z pecorino w roli głównej. I tak powstały pierogi włoskie a’la ruskie: pecorino zamiast twarogu, szynka parmeńska zamiast boczku, szałwia zamiast cebuli i tylko ziemniaki zostają po staremu 😉 Sprawdzcie mój przepis na pierogi ruskie ale włoskie
Składniki na pierogi ruskie ala włoskie:
- Ciasto:
- 400g mąki pszennej typ 500,
- 200-220ml wrzącej wody
- Farsz:
- 500g obranych ziemniaków,
- 150g sera pecorino,
- łyżka posiekanej szałwii ( może być suszona ),
- 50g szynki parmeńskiej,
- sól,
- świeżo mielony pieprz ( dużo)
- Do podania: 50g szynki parmeńskiej, 100g masła, kilka listków szałwii, sól
Przepis na pierogi ruskie z pecorino
Nasze włoskie a’la ruskie pierogi zaczynamy przygotowywać od farszu. Musimy obrać i ugotować w osolonej wodzie ziemniaki; odcedzić dokładnie i rozgnieść porządnie jak jeszcze będą parować. Do jeszcze ciepłych dodajemy starte pecorino. W tym czasie na suchej patelni prażymy całą szynkę parmeńską ( 100g ) i połowę kruszymy na bardzo drobno i dodajemy do farszu. Dodajemy też posiekaną szałwię i doprawiamy solą oraz pieprzem. Doprawiamy porządnie pamiętając o tym, że ciasto jest bez smaku 😉 Farsz przykrywamy folią spożywczą żeby nie wysechł i odstawiamy.
Zabieramy się teraz za ciasto. Do miski przesiewamy mąkę i zalewamy wrzątkiem. Wyrabiamy widelcem żeby się nie poparzyć a następnie szybko zagniatamy i zawijamy w wilgotną ścierkę. Odkładamy żeby nabrało elastyczności na 30 minut.
Teraz juz tylko nastawiamy wielki garnek pełen osolonej wody i doprowadzamy do wrzenia. Ciasto dzielimy na 3 części i kolejno rozwałkowujemy na czystym, suchym blacie lub stolnicy. Ciasto musi być bardzo cienkie, prawie przezroczyste; wtedy wycinamy koła o średnicy około 7cm.
Na każde kółko nakładamy po łyżeczce farszu. Zlepiamy brzegi, robimy falbankę. Jak ulepimy całą jedną porcję to wrzucamy na wrzątek. Gotujemy minutę/dwie od wypłynięcia.
Ugotowane wyjmujemy, dajemy im odcieknąć z wody i rozkładamy na talerzach.
Jak będą gotować się kolejne partie to na patelni roztapiamy i lekko rumienimy masło z listkami szałwii. Tym masłem polewamy pierogi, posypujemy resztą pokruszonej szynki parmeńskiej i możemy jeszcze ( w razie potrzeby ) doprawić na talerzach solą. Można jeść.